fc-baia-mare-cupa-româniei

Drumul echipei FC Baia Mare către finala Cupei României din 1982

Ediţia din 1981/1982 a Cupei României a oferit una dintre puţinele finale în care s-au confruntat o echipă din prima ligă cu una provenită din al doilea eşalon. În finala acestei competiţii din 20 iunie 1982 au ajuns Dinamo Bucureşti, campioana ţării, şi FC Baia Mare, locul II din seria 3 a Diviziei B.

*

Drumul băimărenilor către finala de la Bucureşti a început de jos. În primul meci, FC Baia Mare a disputat un derby local cu Simared, echipă nou promovată în Divizia C. Partida s-a jucat la Tăuţii Măgherăuş, însă dubla lui Rozsnyai şi golul lui Caciureac au consfinţit o victorie lejeră pentru FC Baia Mare, scor 3:0.

**

În următoarea rundă, băimărenilor le-a ieşit în cale ambiţioasa trupă a Minerului din Baia Sprie. În acele zile posomorâte din octombrie, clubul de la poalele Gutinului ocupa locul 3 în seria 10 a Diviziei C, aşa că partida se anunţa una destul de dificilă pentru Koller şi compania.

Sâcâite de ploaie pe tot parcursul partidei, cele două echipe au făcut cinste fotbalului şi au atacat în permanenţă. Prima reuşită a partidei a venit în minutul 39, când FC Baia Mare a deschis scorul prin Caciureac. Egalitatea de pe tabelă a fost restabilită de Stoicescu în debutul reprizei secunde.

Golul victoriei băimărene a venit în minutul 65, în urma unui penalty obţinut de Rozsnyai şi transformat de Koller.

***

În noiembrie 1981 a fost programat ultimul tur de dinaintea şocului din şaisprezecimi, moment în care intrau în scenă echipele din primul eşalon.

Adversarul celor de la FC Baia Mare a venit tot din C, însă nu era vorba de o echipă oarecare, ci de Sticla Turda, câştigătoarea Cupei României din 1961. Ţinând cont că turdenii erau lideri în seria a XI-a, obiectivul calificării se anunţa dificil de atins.

Minutele treceau fără să intervină în soarta partidei. Cu puţin timp înainte de final, profesorul Szabo a decis să-l arunce în luptă pe experimentatul Rozsnyai. Meciul a intrat în prelungiri, însă intrarea lui Rozsnyai a trezit ofensiva la viaţă.

Prima dovadă a venit în minutul 95, când triunghiul de pase desenat de Koller, Sabău şi Bălan a avut o contribuţie importantă la golul lui Caciureac –  şut puternic expediat din interiorul careului. Mai erau două minute din prima repriză de prelungiri când scorul final, 2-0, a fost stabilit de Rozsnyai.

Şaisprezecimi: acasă cu Sportul Studenţesc

Cadoul lui Moş Nicolae pentru FC Baia Mare a fost un duel în şaisprezecimile Cupei României cu locul 5 din Divizia A, Sportul Studenţesc.

Atmosfera din lotul băimărean nu era extraordinară după egalul cu Minerul Lupeni, dar jucătorii simţeau că au o datorie faţă de cei peste 4000 de spectatori adăpostiţi de frig prin tribunele de sub Dealul Florilor.

Pe un teren moale şi acoperit de zăpadă, FC Baia Mare a controlat partida, aspect observat nu doar pe tabela de marcaj, ci şi prin faptul că gruparea bucureşteană a avut un singur şut trimis pe spaţiul porţii.

Favoriţii publicului au deschis scorul în minutul 41 prin Buzgău. Pasa de gol i-a fost atribuită lui Tătăran. Incapabilă să facă faţă tăvălugului, Sportul s-a văzut condusă cu 2-0 după o oră de joc (gol Koller).

U Cluj, adversara din optimi

Calendarul optimilor de finală a stabilit ca FC Baia Mare și Universitatea Cluj să se întâlnească pe 31 martie. Meciul trebuia să aibă loc pe teren neutru, astfel că organizatorii s-au oprit asupra variantei convenabile: stadionul din Zalău, situat la jumătatea distanței dintre cele două orașe.

Aflată pe locul 7 în Divizia A, clujenii s-au dus pe cai mari la Zalău, căci tocmai au invins liderul Universitatea Craiova, scor 3:1. De cealaltă parte, băimărenii au câștigat cu Drobeta Turnu Severin.

În tribune se aflau peste 10.000 de spectatori. Aproape toată lumea era cu „șepcile roșii” conduse în teren de Suciu și Lăzăreanu. Prin urmare, nu mică le-a fost stupoarea când au observat că partida e dominată de băimăreni.

Golul calificării în sferturi a echipei FC Baia Mare a sosit în minutul 110 al prelungirilor, la o fază în care bara a fost luată la țintă de Ene, iar Rozsnyai, atent la revenirea mingii în careu, a profitat din plin de șansa oferită.

În sferturi – la Hunedoara vs Chimia Râmnicu Vâlcea

Înainte de duelul cu locul 11 din Divizia A, FC Baia Mare a reușit să-l recupereze pe Lucian Bălan, mijlocașul fiind indisponibil în precedentele meciuri din cauza unei leziuni la genunchi.

Cu câteva zile înainte, Chimia a învins temuta trupă a Corvinului cu 2-0. În cealaltă tabără, gruparea băimăreană părea să fie resemnată cu gândul că a pierdut promovarea pe prima scenă în favoarea celor de la FC Bihor.

Spre bucuria localnicilor care se simțeau răzbunați, FC Baia Mare a înscris în minutul 18 prin Bălan, autorul unui frumos șut expediat din afara careului.

Cu 1-0 la pauză, elevii lui Paul Popescu au abordat mai relaxați partea secundă a întâlnirii. Drept urmare, Chimia a răspuns cu golul de 1-1 marcat în minutul 72.

Trei minute mai târziu, FC Baia Mare a obținut un corner. Radu Pamfil s-a dus către fanionul din colțul terenului, a aruncat o privire pe furiș în careu, iar pe urmă a trimis mingea către Tătăran, acesta din urmă izbutind să înscrie golul care a scos din Cupa României a treia echipă din Divizia A.

Semifinale – la Cluj împotriva echipei FC Argeș

În penultimul act, FC Baia Mare avea de ales dintre Dinamo și FC Argeș, caci era imposibil sa cada cu Gloria Bistrita. Norocul a făcut ca băimărenii să evite o semifinală cu Dinamo, așa că s-a mulțumit cu FC Argeș, răul cel mai mic și,totodată, o echipă care i-a bătut pe unde i-a prins.

În ultimul meci din campionat, FC Baia Mare a pierdut cu Înfrățirea Oradea, scor 3-5. Prezent la meci, Dobrin, antrenorul principal al Argeșului, s-a arătat nedumerit în privința jocului prestat de garnitura maramureșeană.

FC Argeș a încheiat socotelile cu campionatul printr-o înfrângere administrată de Poli Timișoara. La finalul sezonului, piteștenii au ocupat locul 10 și își doreau să se revanșeze față de suporteri prin câștigarea cupei.

Semifinala din Cupa României de pe 16 iunie 1982 s-a disputat pe stadionul municipal din Cluj-Napoca cu peste 12000 de spectatori în tribune.

Statisticile au fost de partea băimărenilor, dar scorul a rămas imaculat chiar și după scurgerea celor 90 de minute regulamentare.

În minutul 99, Rozsnyai a fost cât pe ce să deschidă scorul, însă lovitura de cap trimisă din 5 m s-a dus peste poartă. Atmosfera din teren și din tribune s-a încins, iar FC Baia Mare a obținut o lovitură indirectă în careul advers. Koller, atent la demarcarea lui Rozsnyai, a centrat decisiv pentru deschiderea scorului.

Trei minute a durat avantajul băimărenilor. În minutul 108, Jurcă si Radu II, cei mai buni oameni de la FC Argeș, au creat faza prin care au anulat avantajul divizionarei B.

După loteria penalty-urilor, FC Baia Mare s-a calificat în finală cu scorul de 6-4. Pentru băimăreni au marcat Koller, Rozsnyai, Balan, Dragomirescu și Ene. Diferența a făcut-o ratarea lui Radu II, primul executant din echipa Argeșului.

Finala cu Dinamo

Meciul din 20 iunie 1982 a fost o reeditare a finalei Cupei României din urma cu 23 de ani. Atunci, Dinamo a câștigat prima cupă din istorie, învingând Minerul Baia Mare cu 4:0.

Finala s-a jucat pe cel mai mare stadion al țării, în fața a 20.000 de spectatori dornici să vadă pe viu cum va decurge întâlnirea dintre campioana Diviziei A și o formație dintr-un eșalon inferior.

Băimărenii nu s-au lăsat copleșiți de cartea de vizită a adversarilor și au avut curajul de a juca deschis. Dominarea sterilă a dinamoviștilor din prima parte a meciului s-a concretizat abia pe final, la un șut respins de Moldovan în picioarele dinamovistului Iordache.

Reveniți de la vestiare cu mai mult curaj, băimărenii au egalat prin Dragomirescu în minutul 48. Pasa decisivă i-a aparținut lui Buzgău.

Din păcate pentru entuziasmul din tabăra maramureșeană, dinamoviștii au rezolvat meciul între minutele 58 și 61. În prima fază, Dinamo a revenit în avantaj grație golului marcat de Dudu Georgescu. Acelasi atacant a profitat de ezitările din apărarea băimăreană și a dus scorul la 3-1.

O ultima licărire de speranță s-a zărit în minutul 82, când Dragomirescu a obținut o lovitură de pedeapsă. Executată ca la carte de Koller, diferența de scor a fost redusă, dar posesia prelungită a adversarilor a menținut scorul de 3-2 până la final.

Fotbaliștii băimăreni nu au cucerit trofeul pus in joc, dar s-au consolat cu un parcurs excelent, unul in care au eliminat 4 formații dintr-un ețalon superior, și cu ideea că vor reprezenta orașul în cupele europene pentru prima dată in istorie.

Sus, de la stânga la dreapta: Weis (maseur), Brazdău (medic), Buzgău, Dragomirescu, Feher, Moldovan, Borz, Tătăran, Koller, Paul Popescu (antrenor), Nicolae Szabo (antrenor secund).

Jos, de la stânga la dreapta: Hotico, Caciureac, Radu Pamfil, Sabău, Bălan, Ene, Mureșan, Szepi, Rozsnyai.

Sursă poză: Pentru Socialism/A. Fărcaș

2 răspunsuri la „Drumul echipei FC Baia Mare către finala Cupei României din 1982”

1. Chira I. Virgil

Dar in 1982 Fc .Baia Mare bate la Constanta nationala Romaniei 3-0 .Antrenor marele mic Viorel Mateianu